Women Empowering Group we wsi Kabata

W 2015 roku we wsi Kabata (30 km od Fort Portal) pod wodzą liderki Hope zawiązała się Women Empowering Group zrzeszająca kobiety pragnące poprawić swoje warunki życia i aktywizować lokalną społeczność. Głównym celem ich działalności jest prowadzenie i utrzymanie sklepu z tradycyjnymi ugandyjskimi wyrobami (kosze, maty, zabawki, garderoba, akcesoria kuchenne), z których dużą część wytwarzają same. Tradycyjne metody pozyskiwania materiałów z lokalnych bagien oraz ich farbowania sprawiają, że wyplatane przez nie kosze i maty są unikatowe i wyjątkowo trwałe. Kobiety wkładają w tę pracę całe swoje serce.

Środki pochodzące ze sprzedaży służą utrzymaniu wielu rodzin w lokalnej społeczności. Grupa wspiera wdowy i osierocone dzieci, których edukacja częściowo finansowana jest z zarobionych pieniędzy. Poza rękodziełem grupa zajmuje się wypiekaniem chleba i ciast w prostym, stworzonym według lokalnego zwyczaju piecu. Wiele pomysłów i planów kobiet czeka jeszcze na realizację.

W chwili obecnej Women Empowering Group otwarta jest na wolontariuszy. Kobiety zapraszają do odwiedzenia ich, pobrania lekcji wyplatania koszy i mat, poznania lokalnych zwyczajów i tradycji. Ogromnym wsparciem dla nich jest dobre słowo i informowanie o działalności, którą prowadzą. Gorąco zachęcamy do zakupu ich produktów, z których każdy związany jest nierozerwalnie z jego autorką (którą można przy okazji poznać). W zglobalizowanym świecie trudno dziś odnaleźć oryginalne, tradycyjnie tworzone produkty, dzieło często odrywa się od twórcy. W tym wypadku mamy możliwość zetknięcia z dziełami i ich autorkami, a także nauczenia się tradycyjnych metod i obcowania z ugandyjską kulturą w najbardziej bezpośredni sposób.

 

Kontakt dla chętnych do wsparcia Women Empowering Group:

Beata Borowiecka: borowiecka.beata[at]gmail.com

 

Wszelkie nowe pomysły na wsparcie wspaniałych kobiet z Kabaty mile widziane!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *