wybory

Dla obywateli Ugandy dziś ważny dzień – dzień wyborów prezydenckich. W naszym domu o mały włos nie zakupiono radia by móc być z informacjami na bieżąco, przyjechali Joseph i Jonathan by zagłosować w lokalnych komisjach wyborczych. Dzień ten różni się więc nawet dla nas od zwykłego dnia tygodnia.

 

Dla wielu mieszkańców Ugandy to dzień, w którym chcą oddać głos na wybranego kandydata. Maria na przykład pojechała do komisji już o siódmej rano (co wcale nie jest równoznaczne z tym, że o tej zagłosowała, gdyż karty do głosowania dojechały po dziewiątej). Jak to zwykle bywa, poważnych kandydatów jest dwóch. Jednym z nich jest obecny prezydent Joweri Museveni (którego kampania kolor ma żółty), drugim Besigye Kiiza (zawsze w okolicznościach koloru niebieskiego). Znak Museveniego to podniesiony do góry kciuk, Kiiza wszędzie pokazuje się z tradycyjnym, nawet dla nas znaczącym ‘V’. Sytuacja jak wszędzie – kandydatów wielu, znanych dwóch. Nie wiem jednak, czy wszędzie jest tak, że ludzie mają bardzo małe poczucie wpływu na rzeczywistość. Museveni rządzi nieprzerwanie od trzydziestu lat. Mówi się, że ma swoje sposoby na kolejną wygraną. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które podane zostaną w sobotę.

 

Jest to dzień wyjątkowy, bo w samym środku piekielnego ostatnio gorąca pory suchej spadł dziś deszcz. Mówi się tutaj, że deszcz oznacza błogosławieństwo. Ciekawe dla kogo.

 

Sieci komórkowe działają dziś słabo, przerwy w dostawach prądu bardzo częste. Zastanawiamy się, czy przyczyną jest deszcz czy wybory.

 

Ten ważny dla Ugandyjczyków dzień w mojej pamięci również się zapisze. Po raz pierwszy bardzo mocno poirytował mnie tutejszy sposób działania, sytuacja wyjścia by załatwić sprawy i powrotu z niezałatwioną prawie żadną. Mentalność niektórych ludzi, stosunek do białych, postawa. Matko!

 

Ale takie rzeczy również warto przeżywać, myślę, bo człowiek wzmacnia sobie odporność.

 

PS. wieczorne: A jednak. Otrzymaliśmy wiadomości od sieci komórkowej: The UCC Has directed MTN to disable All Social Media & Mobile Money services due to a threat to Public Order & Safety. Nie możemy korzystać z mediów społecznościowych (Facebook i jemu podobne), rozmowy przez telefon są zakłócane. Wszystko z powodu zagrożenia dla porządku publicznego, decyzją Uganda Communication’s Commision.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *